top of page
  • Zdjęcie autorabazagroup

WSPÓŁPRACA Z ARCHITEKTEM WNĘTRZ- CZYLI PROJEKT WNĘTRZ KROK PO KROKU? CZ.II


Jak wygląda współpraca z architektem wnętrz krok po kroku? co zawiera projekt wnętrz od architekta?
" Otaczanie się na co dzień inspirującymi nas rzeczami, kształtuje nasz styl projektowy, pozwala ukształtować odpowiedni kierunek, w którym chcemy podążać i daje dużą dawkę siły powodującej obudzenie się twórczego impulsu."


Dostajemy bardzo dużo pytań odnośnie tego jak wygląda cały proces projektowy i jak wygląda jego finalna wersja. I tutaj moi drodzy to wszystko zależy…przede wszystkim od tego na jaki zakres projektu się zdecydujecie. W tym wypadku, podczas wyboru projektanta warto zwrócić uwagę na to co mieści się w wybranym przez nas zakresie. I naprawdę czasem nie warto sugerować się JEDYNIE ceną, ponieważ może to wpłynąć na finalny efekt, a w związku z tym również całą dokumentację, którą będzie taki projekt zawierał. Każda pracownia ma swój, wypracowany system pracy oraz podział na rodzaj projektu i ich zakres, dlatego warto o to się uprzednio zapytać i dopiero podjąć decyzję, jaki zakres nas interesuje. Poniżej przedstawimy Wam krok po kroku cały proces projektowy, na przykładzie wykonywanego przez nas PROJEKTU KOMPLEKSOWEGO. Sposób naszego działania rozłożymy na poszczególne etapy i ich składowe, tak abyście mogli na spokojnie zapoznać się z przebiegiem całego procesu. Stworzenie kompleksowego projektu wnętrz to naprawdę pracochłonne przedsięwzięcie, które wymaga czasu i odpowiedniego podejścia, dlatego tym wpisem chcielibyśmy Wam uświadomić, że architekt wnętrz nie jest jedynie od „dobierania mebelków”, jak to niektórzy, zupełnie nieświadomi i uszczypliwi próbują czasem kwitować. Stworzenie projektu wnętrz to cały złożony proces, który wymaga rozważenia bardzo wielu czynników, nie wspominając już o dużej ilości wiedzy oraz ogromnej kreatywności. W tym wypadku ważne jest, aby osoba projektująca wykonywała to co robi z pasji i po prostu lubiła to robić. Ciężko jest wykrzesać z siebie pokłady kreatywności, jeśli robimy coś z przymusu lub po prostu zawód, w którym pracujemy nie leży w kręgu naszych zainteresowań. Jeśli faktycznie ktoś jest projektantem wnętrz z pasji, to z pewnością każdego dnia pogłębia swoją wiedzę, podąża za obecnymi trendami oraz ogląda, ogląda i jeszcze raz…ogląda. Otaczanie się na co dzień inspirującymi nas rzeczami, kształtuje nasz styl projektowy, pozwala ukształtować odpowiedni kierunek, w którym chcemy podążać i daje dużą dawkę siły powodującej obudzenie się twórczego impulsu. Zatem jak wygląda taki proces projektowy i nasza współpraca z klientami?
I. ETAP WSTĘPNY


1. Zapytanie ofertowe.

Na sam początek otrzymujemy od Was oczywiście zapytanie o naszą ofertę- najczęściej w formie maila, wiadomości na Messengerze czy telefonu. Jest to sprawa oczywista, ale chcemy ją podkreślić z tego względu, że często podczas takiego zapytania potrzebujemy kilku niezbędnych informacji, które pozwolą nam się zorientować i przygotować dla Was odpowiednią ofertę, np.:


Jaki typ projektu Cię interesuje?

Na naszej stronie możecie znaleźć 3 główne możliwości projektowe do wyboru, które różnią się ceną oraz zakresem. Dlatego w zależności, czego potrzebujesz warto przyjrzeć się poniższemu zestawieniu i zadecydować, który zakres Cię interesuje, a następnie zawrzeć taką informację w mailu do nas. Najczęstszym wyborem naszych klientów jest projekt kompleksowy, który opisujemy w tym wpisie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest dużo bardziej szczegółowy niż projekt koncepcyjny i zawiera wszystkie niezbędne elementy, potrzebne później wykonawcom do zrealizowania Waszego wymarzonego wnętrza.Ile m2 ma przestrzeń do zaprojektowania oraz w jakim jest stanie?

Kolejna ważna informacja dotyczy ilości m² do zaprojektowania oraz stanu nieruchomości- czy jest to nowo budowany obiekt czy remont istniejącego. W przypadku m² istotną dla nas informacją jest ilość m² liczonych na rzucie (w płaszczyźnie podłogi). Najlepiej prześlijcie nam rzut pomieszczeń z wymiarami. Świetnie jeśli udałoby Wam się również załączyć kilka zdjęć stanu istniejącego- w przypadku przestrzeni przeznaczonych do remontu.


W jakiej lokalizacji znajduje się nieruchomość?


Jakie są terminy? - kiedy planujecie wprowadzić się do zakupionej nieruchomości lub rozpocząć remont obecnej


● Dobrze byłoby również uzyskać informacje odnośnie preferowanego stylu i kolorystyki wnętrza. Wystarczą dwa zdania, bądź przesłanie jakiś przykładowych inspiracji.


2. Przygotowanie oferty oraz dostępność terminów.

Na podstawie powyższych informacji przesyłamy Wam ofertę cenową wraz z informacją dotyczącą dostępności danych terminów. Z oferty dowiecie się zarówno ile projekt będzie kosztował, kiedy możemy rozpocząć współpracę oraz ile będzie trwał cały proces projektowy. Bardzo ważna jest dla nas terminowość, dlatego wykonanie projektu na czas jest dla nas bardzo istotnym elementem współpracy. Nie zapominajmy jednak, że proces projektowy trwa zwykle od 2 do 6 miesięcy, dlatego warto zwrócić się do nas dużo wcześniej przed planowanym przystąpieniem do prac remontowych :)


3. Akceptacja oferty i podpisanie umowy.

Jeśli udało nam się uzgodnić dogodne terminy, a także cena Wam odpowiada prosimy o informację zwrotną i wtedy zajmujemy się przygotowaniem Umowy. Przesyłamy Umowę do wglądu i oczywiście, gdy takowe się pojawią, odpowiadamy na wszystkie Wasze pytania. W Umowie zawarte są wszystkie uzgodnienia między nami, a także wyszczególniony jest dokładny zakres projektu z podziałem na etapy oraz rozdział poszczególnych płatności. Uporządkowanie i rozplanowanie pozwala nam na dobrą organizację pracy i eliminację wszelkich niedopowiedzeń. Jeśli wszystko się zgadza i obydwie strony są zadowolone z umowy, podpisujemy ją i możemy przystępować do wspólnego planowania.


4. Rezerwacja terminu + wystawienie faktury.

Aby wszystkie formalności zostały dopięte, w dniu podpisania Umowy, wystawiamy także fakturę, w wysokości zadatku na rzecz prac projektowych. Oczywiście wysokość zadatku oraz termin zapłaty jest wcześniej wyszczególniony w Umowie. Dzięki temu Wasz termin zostaje zarezerwowany i nikt nie jest już w stanie Wam go gwizdnąć :) Ot i cały etap pierwszy, możemy przejść do czegoś przyjemniejszego niż formalności.II. ETAP KONCEPCJI


Etap koncepcji - i tutaj zaczyna się cała frajda, jest to zdecydowanie ulubiony etap każdego projektanta, w którym możemy się wyżyć i wykazać naszym potencjałem twórczym!


1. Ankieta + inspiracje

U nas etap koncepcji zaczyna się od wypełnienia formularza online, na którym za pomocą kliknięcia/ bądź krótkiego wpisania odpowiedzi, klienci udzielają informacji na ważne pytania. Ankieta jest stworzona w bardzo przejrzysty sposób, a do większości odpowiedzi dotyczących preferencji klientów, dołączone są obrazki, przedstawiające o co dokładnie pytamy. Pytania to bardzo ważny element, bez którego nie wyobrażamy sobie przystąpienia do rozpoczęcia części projektowej. Dotyczą one przede wszystkim upodobań, estetyki, sposobu życia, codziennych nawyków, planów na przyszłość, preferencji dotyczących kolorów, materiałów, czy różnych rozwiązań we wnętrzach. Jest to baza informacji, która pozwala nam się zorientować w jakim kierunku powinniśmy zmierzać, aby efekt końcowy był zadowalający dla naszych klientów. Oczywiście w ankiecie istnieje również możliwość udzielenia odpowiedzi, że jest nam coś obojętne, wtedy jest to informacja dla nas, że zdajecie się na nasz gust i możemy zaproponować jakieś spójne rozwiązania od siebie. Jednym z ważniejszych pytań, na które odpowiedź jest szczególnie wymagana, jest również pytanie dotyczące budżetu na wykończenie wnętrza. Określenie budżetu, pozwoli nam utrzymać cały projekt w odpowiednich ramach finansowych i dobrać materiały i rozwiązania tak, aby finalnie projekt był dostosowany do potrzeb Inwestora i możliwy do zrealizowania.

Na tym etapie prosimy także o przygotowanie inspiracji rozwiązań projektowych, które szczególnie przypadły Wam do gustu. Prosimy zwykle o przesłanie takich inspiracji wraz z komentarzami. Dzięki temu będziemy w stanie poznać Wasz gust i preferencje dotyczące wnętrza Waszych marzeń.
2. Spotkanie informacyjne

Ankieta daje nam dużo informacji, ale nic nie zastąpi kontaktu osobistego. Na bazie wcześniej zebranych materiałów, dyskutujemy na temat ogólnych rozwiązań i potrzeb, uszczegóławiając wszystkie zebrane do tej pory informacje. Jeśli klienci mieszkają w obrębie Dąbrowy Górniczej/ Katowic spotykamy się osobiście, jeśli są to dalsze okolice, to takie spotkanie odbywa się online. Często przygotowujemy na takie spotkanie również nasze dodatkowo wyszukane inspiracje i wspólnie dyskutujemy w jakim kierunku chcemy podążać, aby uzyskać upragniony efekt.


3. Inwentaryzacja

Kolejnym krokiem do zrobienia projektu jest wykonanie rysunku inwentaryzacji. Przyjeżdżamy na miejsce budowy i mierzymy wszystkie ściany, odległości, wysokości pomieszczeń oraz tworzymy dokumentację fotograficzną. Zwykle, wykonujemy taką inwentaryzację tuż przed/zaraz po naszym pierwszym spotkaniu, jeśli terminy nam się zgadzają. W sytuacji, gdy obiekt jest dopiero w trakcie realizacji i nie jesteśmy jeszcze w stanie fizycznie się do niego dostać, pracujemy na rzutach otrzymanych przez dewelopera/ architekta.4. Wytyczne projektowe

Na podstawie wszystkich, dotychczas zebranych informacji tworzymy uporządkowany brief (wytyczne projektowe), które następnie przesyłamy Wam do akceptacji.


5. Układy funkcjonalne

Po zapoznaniu się z Waszymi potrzebami oraz przeprowadzeniu inwentaryzacji tworzymy pierwsze rzuty mieszkania- czyli układy funkcjonalne. W naszej pracowni wykonujemy zwykle 2-4 propozycje takiej aranżacji. Rzuty aranżacji pomagają zrozumieć na co mamy w mieszkaniu przestrzeń i jak może wyglądać finalne wnętrze. Na tym etapie skupiamy się przede wszystkim na części funkcjonalnej oraz ergonomii. Jest to jeden z kluczowych etapów projektowania, ponieważ od niego zależy późniejszy finalny efekt oraz komfort użytkowania wnętrza. Szczegółowo analizujemy wytyczne projektowe i realistycznie podchodzimy do możliwości zaaranżowania przestrzeni. Jest to kluczowy moment, ponieważ często zdarza się, że musimy podjąć ważne i świadome decyzje dotyczące układu pomieszczenia, gdyż często nie jesteśmy w stanie pomieścić wszystkich elementów. Klient musi zdecydować co jest dla niego najważniejsze i podjąć decyzję, polegającą na wyborze najwygodniejszych rozwiązań. Stworzenie kilku wariantów umożliwia nam przeanalizowanie różnych wersji aranżacji, dzięki czemu klient może dokonać wyboru jednej, konkretnej koncepcji, bądź też wybrać najbardziej pasujące mu fragmenty każdej z propozycji. Jeśli wybór padnie na różne fragmenty, tworzymy wtedy czwartą/piątą, ostateczną wersję układu funkcjonalnego, łączącą ze sobą elementy, które najbardziej przypadły klientowi do gustu. Na koniec następuje akceptacja przedstawionego układu funkcjonalnego i przechodzimy do dalszej części projektu.


6. Tworzenie koncepcji- praca na wizualizacjach

Jeśli mamy już wybrany i przedyskutowany układ funkcjonalny, przystępujemy do modelowania całego wnętrza. Jest to zdecydowanie najbardziej kreatywna część pracy i wymaga znalezienia odpowiednich produktów, których chcemy użyć w projekcie, a następnie odwzorowania ich w modelu. To na tym etapie, powstaje cała koncepcja z doborem materiałów, dzięki której klient może potem zobaczyć swoje wnętrze na wizualizacji. Właśnie po to jest nam potrzebna cała wcześniejsza baza informacji, która pozwoli nam w jak najlepszy sposób wpasować się w gusta naszych klientów.

Stworzenie takiej wizualizacji wymaga użycia specjalnego silnika renderującego, dzięki, któremu możemy odwzorować zastosowane materiały, oświetlenie i wszystkie elementy projektu, tak, aby wyglądały jak najbardziej zbliżone do efektu, który uzyskamy w rzeczywistości. Poniżej zdjęcie takiej wizualizacji, wykonanej przez naszą pracownię.Nie będziemy się tu zagłębiać w dokładniejsze szczegóły, ponieważ stworzenie takiej wizualizacji to masa wiedzy potrzebnej do obsługi programu oraz umiejętność dostosowania wszelkich ustawień, tak, aby uzyskać jak największy fotorealizm wizualizacji. Nam uzyskanie takich efektów, jak powyżej, zajęło kilka lat nauki, a oczywiście nadal nie przestajemy się szkolić i jeszcze bardziej pogłębiać swoją wiedzę na ten temat, aby dojść do całkowitej perfekcji i jak największego fotorealizmu. Oczywiście w tym przypadku każde biuro podchodzi indywidualnie do kwestii realizmu, przedstawianych wizualizacji. Dla nas jest to etap pracy, do którego przywiązujemy wielką wagę i staramy się w jak najbardziej realistyczny sposób przedstawiać Wam nasze projekty. Według nas sposób prezentacji jest jednym z kluczowych elementów, dlatego staramy się, aby wizualizacje były na jak najwyższym poziomie. Oprócz tworzenia projektów i wizualizacji wnętrz, zajmujemy się również tworzeniem wizualizacji zewnętrznych, dlatego pasję i wiedzę w tym zakresie, staramy się wykorzystać również podczas tworzenia projektów dla Was. Kompozycja ujęć, realizm i ustawienie odpowiednich parametrów pozwala nam na przygotowanie jak najlepszej wersji projektu. Na tym etapie poświęcamy dużo czasu na próby, poprawki, dobór produktów, tak aby stworzyć jak najbardziej spójny, piękny i dopasowany do Waszych potrzeb projekt. Odpowiednie odwzorowanie produktów podczas tworzenia wizualizacji, z pewnością bardzo w tym pomaga i umożliwia dobranie wszystkiego tak, abyśmy już na etapie projektu mogli zobaczyć późniejszy efekt końcowy i uniknąć rozczarowań.


Oczywiście w przypadku tworzenia wizualizacji za pomocą programu, musimy wziąć pod uwagę pewien margines. Wizualizacja przede wszystkim ma nam dać pogląd jak dane wnętrze będzie w przyszłości wyglądało. Nie będzie to przedstawienie danego wnętrza 1 do 1, tak jak to powstanie w rzeczywistości. Nawet przypadku tych fotorealistycznych wizualizacji, musimy pamiętać, że dalej jest to tylko wizualizacja tworzona w programie, a nie faktyczne zdjęcie wnętrza. Staramy się jak możemy, aby odzwierciedlić to jak najbardziej realnie, ale często np. modele 3d projektowanych produktów są zbliżone do tych, które wybraliśmy, ponieważ niektóre firmy, nie udostępniają modeli swoich mebli i wyposażenia (zwłaszcza w przypadku realizacji niskobudżetowych) lub po prostu dany materiał, kolor czy faktura może zupełnie inaczej wyglądać, gdy wyświetlimy ją na ekranie komputera, inaczej na ekranie smartfona, a jeszcze inaczej na laptopie znajomych. Każdy monitor ma inne ustawienia kolorów, dlatego często wizualizacje mogą dawać zupełnie inny efekt, w zależności od tego, gdzie są wyświetlane. Ale w wizualizacjach chodzi przede wszystkich o pokazanie klimatu wnętrza, jego atmosfery oraz koncepcji. Wizualizacje umożliwiają nam ujrzenie projektu, jeszcze zanim on powstanie, ale jesteśmy przekonani, że jeśli projekt podoba Wam się już na etapie wizualizacji, to gdy zobaczycie go na żywo, z pewnością będziecie jeszcze bardziej zachwyceni!


Dobierając elementy wnętrza podczas modelowania i tworzenia wizualizacji bazujemy na budżecie, który ustaliliśmy na początku, dlatego możecie być spokojni, że finalnie wszystkie elementy wnętrza będą możliwe do zrealizowania.

W przypadku tego etapy projektu przewidujemy dwie tury poprawek. Czyli, w rzeczywistości wygląda to tak:

- przygotowujemy pierwszą wstępną koncepcję w postaci wizualizacji, na bazie dotychczas zebranych informacji i przesyłamy ją do Was. Macie czas na spokojne na zastanowienie się nad przesłanym projektem oraz na przekazanie uwag co zostawiamy, a co zmieniamy. Po otrzymaniu listy zmian przygotowujemy pierwszą turę poprawek.

- po naniesieniu poprawek tworzymy kolejne wizualizacje, które następnie przesyłamy do Was. I wtedy znowu wszystko omawiamy i przekazujecie nam uwagi, jeśli takowe się pojawią. W kolejnym kroku przystąpimy już do tworzenia finalnych wizualizacji. Czasem zdarza się, że klienci decydują się na powrót do pierwotnej wersji, czasem chcą poprawić jedynie drobne detale. Jest to czas na podjęcie decyzji, ponieważ II tura poprawek jest wersją finalną i jest to już nasza idealna wymarzona koncepcja wnętrza.


Poniżej możecie zobaczyć jak wygląda proces pracy na wizualizacjach.Taki system pracy świetnie się sprawdza i dwie tury poprawek w zupełności wystarczają na stworzenie idealnej koncepcji wnętrza. Oczywiście poprawka, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy poprawki, aktualnej koncepcji, a nie wywrócenia jej całkowicie do góry nogami. To co ustaliliśmy wcześniej to nasza baza, na której pracujemy. Nie zmieniamy tutaj już wybranego układu funkcjonalnego, skupiamy się na dobraniu wszystkich dodatków, tak aby stworzyć zadowalający nas efekt. Poprawki są przede wszystkim po to, abyśmy dopracowali to co do tej pory powstało :) Ten proces tworzymy razem, my podpowiadamy, Wy wysyłacie swoje spostrzeżenia i wspólnymi siłami tworzymy perfekcyjne wnętrze.


Na koniec tego etapu następuje akceptacja przedstawionych rozwiązań i możemy przejść do wykonania kolejnego etapu jakim jest PROJEKT WYKONAWCZY.III. ETAP WYKONAWCZY


1. Stworzenie kosztorysu

Dwa pierwsze kroki z tego etapu odbywają się zwykle równolegle. Pierwszym z nich jest tworzenie kosztorysu. Oczywiście wstępny szkic kosztorysu tworzymy już na etapie modelowania i tworzenia wizualizacji, tak aby finalnie zmieścić się w ustalonym wspólnie budżecie, a przedstawione na wizualizacjach produkty, znajdowały się odpowiednich kwotach. Szczegółowy kosztorys, doprecyzowany na tym etapie zawiera wszystkie niezbędne informacje potrzebne do przyszłych zakupów. Są w nim zawarte m.in.: materiały, opisy, nazwy producentów i produktów, nazwy wybranych kolorów i odcieni, ceny, linki, zdjęcia, materiały dodatkowe. W przypadku wyceny mebli na wymiar u stolarza, zwykle wysyłamy projekt w celu wyceny do osoby z naszego polecenia, bądź do firmy, którą sami wybraliście. Kosztorys jest szczegółowy i stworzony na bazie katalogowych cen oraz przygotowanych specjalnie dla Was wycen.


Zatem, aby wszystko doprecyzować, poniżej lista tego co taki kosztorys zawiera:

● Zestawienie materiałów- czyli wszystkie materiały wykończeniowe: płytki, panele, farby itp.

● Zestawienie drzwi

● Zestawienie mebli- zarówno tych gotowych, jak i wycena indywidualna mebli na zamówienie od stolarza, o której pisaliśmy powyżej

● Oświetlenie

● Wyposażenie łazienki

● Elementy wykończeniowe typu listwy przypodłogowe/ sztukateria.

● Inne dodatki, do których można zaliczyć dywany, obrazy, uchwyty meblowe, grafiki, lustra, donice


W tym wpisie chcielibyśmy również zwrócić uwagę, na to jakich elementów nie uwzględniamy w kosztorysie i dlaczego. Przede wszystkim pozostawiamy dla Was wybór elektroniki, żarówek, AGD, osprzętu elektrycznego, kominków oraz innych drobniejszych dodatków, które nie mają znaczącego wpływu na projekt. W dokumentacji wykonawczej będą zawarte wszystkie niezbędne wymiary i miejsce przeznaczone na wymienione elementy, jednak wybór pozostawiamy Wam, ze względu na to, że każdy ma swoje indywidualne preferencje i odrębny sentyment do różnych firm. W tym wypadku, to kwestia komunikacji, jeśli chcecie zakupić sprzęty o niestandardowych wymiarach, dobrze jest mieć to przemyślane wcześniej, tak, aby od początku przewidzieć odpowiednią ilość miejsca na nie. Jeśli chcecie zająć się tym później, zwykle korzystamy ze standardowych wymiarów sprzętów, co umożliwia wybór spośród większości firm dostępnych na rynku. W kosztorysie nie ma także ujętych innych kosztów dodatkowych typu koszty transportu czy chemii budowlanej (podkłady, kleje, fugi itp.). Każda ekipa bazuje na wybranych przez siebie materiałach i uważamy, że tę kwestię najlepiej dogadać właśnie z nimi.2. RYSUNKI WYKONAWCZE

Bardzo istotnym elementem tego etapu projektu jest stworzenie rysunków wykonawczych. Są to szczegółowe rysunki techniczne 2D, które są niezbędne do wykonania prac wykończeniowych. Dodatkowo weryfikujemy wybrane do tej pory rozwiązania. Ważne jest, aby na niektóre materiały spojrzeć jak prezentują się w zależności od oświetlenia- jak w świetle dziennym, a jak przy oświetleniu sztucznym. Jeśli tylko dysponujemy dany próbnikami u nas w biurze, oglądamy i weryfikujemy odcienie. Zawsze namawiamy klientów, aby obejrzeli dane rozwiązania na żywo, więc często zachęcamy do wybrania się na miejsce - do sklepów, w których będą mogli zobaczyć zaprojektowane rozwiązania. Etap tworzenia dokumentacji technicznej jest bardzo ważnym elementem dla wykonawców, aby mogli precyzyjnie wykonać projekt, dokładnie tak jak został on opracowany. Uwzględnione są tutaj wszystkie wymiary, odległości, wysokości, grubości i bardzo wiele innych szczegółów, niezbędnych do prawidłowego wykonania projektu. To bardzo ważna i często wielotygodniowa praca, która wymaga szeregu ustaleń i stanowi bazę podczas realizacji projektu.


Do rysunków wykonawczych zaliczamy:

- szczegółowy rzut aranżacji

- rzut ścian

- rzut sufitów

- rzut układu podłóg i listew przypodłogowych

- rzut wykończenia ścian

- wytyczne do projektu elektryki

- wytyczne do projektu hydrauliki


Pozostałe rysunki:

- rysunki ważniejszych detali projektowych

- kłady ważniejszych ścian

- szczegółowe rysunki mebli na wymiar

- szczegółowe rysunki łazienek

- szczegółowe rysunki zabudowy kuchennej


Na tym etapie zwracamy szczególną uwagę na przyjrzenie się przesłanym przez nas rysunkom i naniesieniem uwag. Warto zwrócić uwagę na lokalizację gniazdek i włączników, a także rozlokowanie półek, szuflad i zagospodarowanie miejsca w przypadku mebli na wymiar. Jest to bardzo ważne, gdyż ułatwi nam późniejsze funkcjonowanie, a każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia, dlatego na tym etapie warto wszystko, dokładnie zweryfikować. Zwykle w tym etapie następuje jedna tura poprawek każdego zestawu rysunków. Po zaakceptowaniu wszystkich rysunków przez klienta, kończymy etap wykonawczy, a tym samym kończymy kompleksowy projekt wnętrz.

Mamy nadzieję, że dotrwaliście do końca 😊 Wpis był dłuuugi, ale w naszym przypadku niezmiernie ważny. Chcielibyśmy Was uświadomić jak taki proces projektowy wygląda u nas i czego możecie oczekiwać decydując się na skorzystanie z naszych usług. Jak sami widzicie, opracowywanie projektu wnętrz to długa praca trwająca zwykle kilka miesięcy. Chcielibyśmy, żebyście byli tego świadomi i zawsze odpowiednio wcześniej wygospodarowali czas na rezerwację terminu oraz niezbędny czas na przeprowadzenie takiego projektu. Trwa on zwykle od 2-6 miesięcy, w zależności od metrażu projektowanej przestrzeni. Jak sami widzicie, składa się na niego mnóstwo etapów, a każdy z nich wymaga czasu na realizację, podjęcie decyzji, sprawdzenie i weryfikację rozwiązań. Projekt powstający pod presją czasu, „bo za miesiąc wchodzi ekipa” może odbić się później na jakości. Na szczęście coraz więcej osób jest tego świadomych i rozpoczynają taką współpracę dużo wcześniej, dając projektantowi szansę na wykazanie się, sprawdzenie dokładnie wszystkich rozwiązań, a także sobie szanse i czas na przemyślenie i podjęcie odpowiednich decyzji. Pamiętajmy, że to nie wyścigi, tylko tworzenie pięknej i funkcjonalnej przestrzeni, która ma służyć nam na lata. Mamy nadzieję, że dzięki przedstawieniu krok po kroku całego procesu współpracy, jesteście również świadomi ile wymaga to pracy i poświęcenia czasu. Indywidualny projekt gwarantuje Wam dobór sprawdzonych rozwiązań, dopasowanych specjalnie pod Was. Oczywiście każdy ma swoje podejście i wolny wybór, ale opisując cały proces projektowy pracowni projektowania wnętrz, chciałyśmy również uświadomić Wam, że indywidualna współpraca z projektantem wnętrz to zupełnie inny rodzaj usługi, niż np. „darmowy projekt” dodawany często podczas zakupu płytek i innych elementów wyposażenia w salonach. Nikt, nigdy nie zapewni Wam tak szczegółowej obsługi, podczas krótkiej sesji z projektantem. Tak się po prostu nie da, proces projektowy wymaga ogromu czasu i wielu dyskusji oraz przemyśleń. Współpraca z architektem wnętrz to przede wszystkim czas i energia przeznaczona na to, by mieszkało Wam się lepiej i piękniej, dlatego mamy nadzieję, że w tym wpisie udało nam się rozświetlić, co taki projekt wnętrz od architekta dokładnie zawiera i jak przebiega współpraca z architektem wnętrz. Projektant wnętrz z pewnością odda Wam trochę swojej pasji i serca oraz pomoże wszystko dobrać tak, aby było idealnie.


___

Ania


Nadal masz obawy i zastanawiasz się czy warto skorzystać z pomocy projektanta? Zapraszamy na nasz poprzedni wpis, gdzie odpowiedziałyśmy na kilka ważnych pytań dotyczących współpracy z architektem wnętrz - KLIKNIJ TUTAJ.JEŚLI PODOBAŁ CI SIĘ NASZ WPIS I UWAŻASZ, ŻE BYŁ DLA CIEBIE WARTOŚCIOWY, BĘDZIE NAM BARDZO MIŁO JEŚLI PODZIELISZ SIĘ Z NAMI SWOJĄ OPINIĄ W KOMENTARZU. FAJNIE BYŁOBY GDYBYŚ RÓWNIEŻ UDOSTĘPNIŁ GO ZNAJOMYM, MOŻE DLA NICH TAKŻE OKAŻE SIĘ PRZYDATNY.424 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Kommentare


bottom of page