top of page
  • Zdjęcie autorabazagroup

WSPÓŁPRACA Z ARCHITEKTEM WNĘTRZ- CZYLI PO CO MI WŁAŚCIWIE ARCHITEKT? CZ.I

Jak wygląda współpraca z architektem wnętrz krok po kroku? co zawiera projekt wnętrz od architekta?
"Architekt jest przede wszystkim dla Was, a wnętrze, które projektuje to wnętrze, które ma powstać, a nie być jedynie odległym marzeniem. "


W dzisiejszym wpisie chciałybyśmy Wam powiedzieć coś więcej na temat współpracy z architektem wnętrz i tego co zawiera projekt wnętrza od projektanta. Zatrudnianie projektanta do pomocy przy aranżacji wnętrz jest obecnie coraz bardziej popularne. Jednak wiemy, że wiele osób zanim zdecyduje się na podjęcie współpracy zadaje sobie w głowie mnóstwo pytań i nie jest do końca świadoma jak taka współpraca przebiega. W dzisiejszym wpisie postaramy się rozwiać Wasze obawy i odpowiedzieć na kilka ważnych pytań dotyczących współpracy z architektem wnętrz. Oczywiście wpis ten jest opracowany przede wszystkim na bazie tego, w jaki sposób my podchodzimy do procesu projektowego. Ale większość projektantów pracuje w bardzo podobny sposób, z pewnością sami Wam to również przedstawią na etapie rozpoczęcia współpracy.

BAJKI NA TEMAT WSPÓŁPRACY Z ARCHITEKTEM


1. SPĘDZĘ SETKI GODZIN SZUKAJĄC MEBLI I WYPOSAŻENIA Z WIZUALIZACJI OD PROJEKTANTA.

Ostatnio bardzo często słyszymy pytania, typu : No dobra… architekt zaprojektuje mi wnętrze, wszystko ładnie pięknie, tylko czy ja później będę w stanie znaleźć te meble z wizualizacji? Czy mnie w ogóle będzie na nie stać? Musimy Wam szczerze powiedzieć, że z perspektywy projektanta takie pytania brzmią dość… abstrakcyjnie : ) I z pewnością są to obawy, które gdyby miały się sprawdzić to prędzej czy później doprowadziłyby do upadku naszego zawodu. Dobry architekt, bez wątpienia, na samym początku współpracy przeanalizuje szczegółowo Twoje potrzeby, za pomocą rozmowy, czy ankiety (lub tak jak w naszym przypadku zarówno rozmowy i ankiety). Podczas takiej analizy z pewnością padnie wiele znaczących pytań- dotyczących Twoich codziennych nawyków i funkcjonowania, sposobu życia codziennego, czy nawet planów na przyszłość (może planujesz powiększyć rodzinę, mieć zwierzaka itp.), będą także pytania odnośnie Twojej wizji, upodobań, estetyki, a także bardzo ważne pytanie dotyczące BUDŻETU. Aby projekt mógł kiedykolwiek powstać to właśnie kluczowe pytanie, które pozwoli utrzymać całość w odpowiednich ramach finansowych i stworzyć na koniec kosztorys, który umożliwi Ci spełnienie Twoich marzeń. I oczywiście każda rzecz, ujęta w projekcie, to rzecz fizycznie dostępna i mieszcząca się budżecie, a nie odrealniony wymysł architekta. Ale o tym wszystkim będziemy szczegółowo pisać podczas omawiania krok po kroku etapów współpracy z architektem.
2. USŁUGA PROJEKTANTA JEST ZA DROGA.

Często można też usłyszeć kolejną opinię krążącą wśród sceptyków podjęcia współpracy z architektem, że jest to zbędna zachcianka, usługa jedynie dla zamożnych czy nikomu niepotrzebny dodatkowy wydatek. Świadczy to przede wszystkim z niewiedzy osoby, wygłaszającej takie opinie i braku świadomości, jak w ogóle taka współpraca przebiega i ile może przynieść korzyści, a także jak może uchronić nas od zbędnych wydatków i przeróbek, ale dopiero w przyszłości, nie podczas projektu. Czy projekt mieszkania jest drogi? Hmm… a czy zastanawiałeś się ile czasu kosztowałoby Cię samodzielne dobranie wszystkich niezbędnych rzeczy? Jak długo zajęłyby wycieczki po sklepach, rozmowy z producentami, dobór odpowiednich materiałów, czy nawet same dojazdy? Już nie mówiąc o tym, że nawet kupując piekarnik pod zabudowę trzeba wcześniej zapoznać się z jego instrukcją i zaprojektować meble tak, aby nie utracić gwarancji. Myślałeś o tym ile czasu zajmie Ci doinformowanie się o każdym najdrobniejszym szczególe, tak by nie popełnić błędu oraz zestawienie tego w spójną całość? Szczęściarze CI, którzy jeszcze ogarniają jakiś program, żeby choć częściowo sobie wcześniej przygotować wstępny i przemyślany projekt. Z pewnością taki program potrafi niewielka garstka ludzi, którzy nie zajmują się projektowaniem na co dzień, gdyż nauka profesjonalnego programu to setki godzin i nerwów spędzonych nad ogarnięciem wszystkich funkcji. A gdzie tam dopiero etap projektowy. Oczywiście można też po prostu iść do sklepu, zakupić materiały i czekać na niespodziankę co nam to wyjdzie. Ale dla osób świadomych, nie chcących wydawać swoich pieniędzy w błoto, perspektywa dobrania wszystkich elementów przed zakupem oraz sprawdzenia spójności całości i dobrania wszystkiego tak, aby otrzymać wymarzony efekt, jest z pewnością dużo bardziej racjonalna niż strzelanie na oślep i czekanie na efekt „niespodziankę”. Już nie mówiąc o tym, że samo dobranie wszystkich elementów tak, żeby na co dzień ułatwiały nam życie, a nie doprowadzały do frustracji, wymaga odpowiedniej wiedzy i podejścia. Nawet tak drobne elementy jak przemyślane rozmieszczenie włączników światła (np. umieszczenie dodatkowego włącznika zaraz obok łóżka, tak abyś nie musiał pokonywać dzień w dzień drogi - od drzwi do ciepłej kołderki - potykając się i obijając nogi o ramę łóżka) może ułatwić nam codzienne funkcjonowanie. Dlatego WSPÓŁPRACA Z ARCHITEKTEM- to nie koszt - a OSZCZĘDNOŚĆ. Przede wszystkim: czasu, nerwów i stresu, a także pieniędzy przeznaczonych na dojazdy do sklepów oraz na zbędne przeróbki i poprawianie błędów, których można uniknąć korzystając z pomocy architekta.


3. NIKT NIE WIE LEPIEJ CZEGO JA POTRZEBUJE.

Kolejną opinią, z którą się spotkałyśmy było stwierdzenie, że kto mi tu będzie projektował MOJE mieszkanie, jak to tylko JA najlepiej wiem, czego mi potrzeba i na pewno to JA to zrobię najlepiej, nikt inny. Trzeba przyznać, że Polacy lubią być bardzo samodzielni, często starają się zrobić większość niezbędnych czynności o własnych siłach, ale niestety człowiek nie jest w stanie znać się na wszystkim. Warto czasem zaufać specjaliście w danej dziedzinie i oddelegować zadania, zwłaszcza, że często przynosi nam to wiele korzyści i oszczędza mnóstwo czasu. Z projektowaniem wnętrz jest tak jak z wieloma usługami- tak naprawdę pofarbować włosy i obciąć możesz sam/-a, ale czy nie lepiej zaufać specjaliście, który się na tym zna i później czuć się wyjątkowo? Z pewnością końcowy efekt stylizacji wykonanej przez profesjonalnego fryzjera będzie zupełnie inny niż ten wykonany samodzielnie. To od nas zależy jaki efekt końcowy chcemy uzyskać😊 Czy musimy się więc obawiać, czy efekt końcowy współpracy sprosta naszym wymaganiom i gustom? Dla architekta największą satysfakcją po ukończonej współpracy jest zadowolony klient. Jedynie zadowoleni klienci przyniosą nam później kolejne rekomendacje. Dlatego nie jesteśmy od tego, aby na siłę narzucać swoją wizję, a jedynie pomóc i doradzić wśród nadmiaru wszystkich treści i rzeczy, którymi w obecnych czasach jesteśmy na okrągło bombardowani. Ciężko czasem odnaleźć się w tym wszystkim i dokonać właściwego wyboru spośród masy dostępnych rzeczy na rynku. Wtedy architekt służy swoją radą, pomocą i doświadczeniem, a także umiejętnością doboru wszystkich elementów, tak, aby stanowiły piękną i spójną całość. Oczywiście są wyjątki, kiedy to klient decyduje się na zawierzenie swojego projektu całkowicie w ręce architekta i daje nam wolną rękę (uwielbiamy takie sytuacje). Czasem również są sytuacje, że ktoś całkowicie próbuje zdewastować estetykę przestrzeni i stworzyć swój własny styl wnętrzarski. Wtedy też przychodzimy na ratunek naszą dobrą radą i próbujemy wyperswadować wszystkie nieodpowiednie rozwiązania z projektu. W przypadkach jeżeli klient jest zbyt uparty, a we współpracy po prostu „nie ma fal” i mamy z klientem zupełnie odmienne poczucie estetyki, wtedy niestety, ale lepiej taką współpracę zakończyć już na początku, żeby później nie było niepotrzebnych rozczarowań.4. DARMOWY PROJEKT ZE SKLEPU MI WYSTARCZY.

Kolejnym elementem, który warto sobie przemyśleć jest opinia, że po co mi projektant wnętrz, jak w sklepie/ salonie z materiałami wykończeniowymi mogę dostać darmowy projekt. I w tym momencie zaczyna się temat rzeka… Niestety moi drodzy, choćbyście nie wiem jak dokładnie przeszukali rynek, nikt nie zagwarantuje Wam tak dokładnego i szczegółowego procesu projektowego jak podczas indywidualnej współpracy z profesjonalnym architektem wnętrz. Na to potrzeba ogromu czasu, wielu rozmów, wnikliwych analiz, szczegółowych pytań, a przede wszystkim braku ograniczenia wyboru zastosowanych materiałów do jednego wybranego sklepu czy salonu. Na to nie wystarczy dwugodzinna sesja z projektantem. Nawet nie mamy zamiary wdawać się tutaj w dyskusję na ten temat, bo kwestia ta wiele razy była poruszana przez projektantów i niestety są to dwa zupełnie różne rodzaje usług. W kolejnej części wpisu zostanie szczegółowo opisana krok po kroku współpraca z architektem wnętrz, a wnioski i różnice będziecie mogli wyciągnąć sami, dowiadując się samodzielnie jak taki proces przebiega w sklepach czy salonach.Powyżej opisałyśmy kilka naszym zdaniem nieprawdziwych opinii i obaw, które mogą Was zniechęcać do podjęcia współpracy z architektem. Na szczęście w obecnych czasach wszystko zmierza w dobrym kierunku, a ludzie są coraz bardziej świadomi ile taka współpraca może przynieść im korzyści oraz umożliwić oszczędność niepotrzebnego stresu i nerwów oraz zbędnych wydatków. Dodatkowo lockdown pozwolił nam uświadomić sobie, że przestrzeń, w której mieszkamy jest bardzo ważnym czynnikiem, wpływającym na nasze samopoczucie i codzienne funkcjonowanie, dlatego warto ją przemyśleć i dobrze rozplanować, aby na koniec cieszyć się pięknym i funkcjonalnym wnętrzem marzeń.


Kochani, pamiętajcie, architekt jest przede wszystkim dla WAS, a wnętrze, które projektuje to wnętrze, które ma POWSTAĆ, a nie być jedynie odległym marzeniem. Dlatego bądźcie spokojni, bo każdy projekt to przede wszystkim analiza potrzeb i tworzenie WASZYCH wymarzonych wnętrz. ♡


___

AniaZapraszamy również na drugą część wpisu na temat współpracy z architektem, gdzie krok po kroku opowiemy Wam jak wygląda cały proces projektowy - KLIKNIJ TUTAJ.


JEŚLI PODOBAŁ CI SIĘ NASZ WPIS I UWAŻASZ, ŻE BYŁ DLA CIEBIE WARTOŚCIOWY, BĘDZIE NAM BARDZO MIŁO JEŚLI PODZIELISZ SIĘ Z NAMI SWOJĄ OPINIĄ W KOMENTARZU. FAJNIE BYŁOBY GDYBYŚ RÓWNIEŻ UDOSTĘPNIŁ GO ZNAJOMYM, MOŻE DLA NICH TAKŻE OKAŻE SIĘ PRZYDATNY.#bazagroup #projektwnetrz #beautifuldesign #yourhome #interiorproject #architektwnetrz #wymarzonaprzestrzen #biuroprojektowe #projektowaniewnetrz #wnetrzemarzen #pracowniaprojektowa

160 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page